namaz
namaz sitesi menü

Ayetel Kürsi'nin Faziletleri Nelerdir

Bakara suresin 255. ayeti olan Ayetel Kürsi'nin faziletleri oldukça çoktur. Ayet el Kürsinin faziletlerinden bazıları şöyledir:

- Peygamber Efendimiz (S.a.v.) bazı ashabına: ''Yatağına geldiğin vakit Ayetel Kürsi'yi oku, muhakkak ki Allah Teala sana bir melek müekkel kılar, sabaha kadar seni şeytanın şerrinden muhafaza eder.'' buyurmuşlardır.

REKLAM

- Ayetel kürsinin faziletlerinden biriside; "Ayetel Kürsi, Kur’an-ı Kerim'in dörtte biridir."

- "Ayetel Kürsi" ayetlerin seyyididir. Bir yerde okununca şeytan orada tutunamayıp mutlaka çıkar. (Hakim)

- Her farz namazdan sonra Ayetel Kürsi'yi okuyanın cennete girmesi için hiçbir engel yoktur. (Nesai)

- Hz. Ali (r.a.) buyurmuşlardır: "Kabir azabından kurtulmak için, Ayetel Kürsi'yi çok okumalı."

- Hz. Ömer (r.a.) buyurmuşlardır: "Bir kimse sabahleyin yatağından kalktığında, Ayetel Kürsi'yi bir defa okursa, her okuyuşunda önüne, arkasına, sağına, soluna, altına, üstüne, içine sekizinci ile de kendini halka içine alırsa, o gün o kimseye hiç kimse zarar veremez. Evinin önünde kıyamet kopsa, haberi olmaz. Maddi ve manevi ne kadar kuvvete sahip olduğunu kendisi müşahede edecektir."

- Peygamber Efendimiz (S.a.v.) buyurmuşlardır: "Her kim Ayetel Kürsi’yi ve Bakara Suresinin sonunu sıkıntılı (kederli) anında okursa Allah ona yardım eder" (Suyuti)

- Evinde, Fatiha Suresi ve Ayetel Kürsi okuyana, o gün cin ve şeytan zarar veremez, nazar değmez. (Deylemi)

REKLAM

- Ayetel Kürsi okumayı adet edinen kimsenin geçmişteki günahları bağışlanır. Allah celle celalühü o kişiye hayır kapılarını açar.

- Herhangi bir isteğin, duanın hasıl olması için Ayetel Kürsi 313 kere okunduğunda, dünya ve ahiret hakkındaki o istek, o dua Allah’ın izniyle hasıl olur.

 

İlginizi Çekebilir

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)