namaz
namaz sitesi menü

Ayetel Kürsi Sure Mi?

Ayetel Kürsi bir sure değildir. Bakara suresinin içinde yer alan bir ayettir. Her ne kadar bazen ayetel kürsi suresi olarak bilinse de bir sure olmadığı bilinmelidir.

REKLAM

Şunu karıştırmamak gerekir; her ne kadar ayetel kürsi bir sure olmasada namazlarda, tesbihlerde okunabilir. Namaz sureleri olarak genellikle Kuran-ı Kerim-in son sureleri olan kısa sureler okunur ama bu bilinen surelerin dışında Kuran-ı Kerimin her hangi bir ayeti de okunabilir. Ayetel kürsi ayetide tek başına namazlarda okunabilir.

Ayetel Kürsi Bakara suresin de 255. ayettir. Ayette geçen kürsi tabirinden dolayı ayetel kürsi ismini almıştır.

Ayetel Kürsi, Allahü tealanın sıfatlarını, büyüklüğünü en yüksek bir surette bildirmektedir. Arapçaya uygun söylenişi, ayet-ül kürsi şeklinde olduğu halde, Türkçede ayetel kürsi diye söylenir. Tevhid ilmiyle alakalı en büyük Ayeti Kerime Ayetel Kürsi'dir.

Ayetel Kürsi hangi sayfada

Kuran-ı Kerimde Ayetel Kürsi 41. sayfadadır (Diyanet işleri başkanlığının Kuran baskısına göre) bazı Kuran baskılarında 43. sayfada da yer almaktadır.

ayetel kürsi sure mi

"Her kim Ayet el Kürsi’yi ve Bakara Suresinin sonunu sıkıntılı, kederli anında okursa Allah (cc) ona yardım eder" (Suyuti)

 

İlginizi Çekebilir

Namaz Nasıl Kılınır

“Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.” (Hac Suresi, 77. ayet)